Menu
Bovey Tracey Primary School

Governors

PAGE UNDER CONSTRUCTION

Our Governors’ Role

Governors represent the largest group of voluntary workers in the country and exists to promote the interests of the school and its children. Although each governing body will reflect the needs of their individual school, the governors have 3 main roles within the school community:

1. To provide a strategic view

Governors help to decide the ways to improve the school so that children learn effectively and achieve the highest possible standards.

2. To act as a critical friend

Governors also have a supportive role and through their expertise and knowledge take responsibility for monitoring the school’s effectiveness by asking questions and seeking to make improvements.

3. To ensure accountability

The governing body is responsible for ensuring quality education and has a duty to discuss and question proposals that affect this.

Chair of the Governors - Mrs Rebecca Cosgrave and Mrs Amber Macdonald

 

Clerk to the Governors - Open Vacancy

 

The Chair or Clerk to the Governors can be contacted at the school by phoning 01626 833257 or emailed governors@bovey-tracey-primary.devon.sch.uk

 

If there are any matters regarding the school which you wish to discuss, any of the governors will be happy to talk them over with you.

 

We meet each month as a full governing board, every member has a key area of responsibility (covering finance, personnel, premises and health & safety, welfare, curriculum, inclusion/SEND, school improvement, community and parent links) with Terms of Reference for each as appropriate.  Each meeting is managed by Co-Chairs, and a vice chair attending all meetings.  

Name Category Appointed by Term of office ends Key Area of Responsibility Title
 
(term of office)
Sarah Baker Parent Governor Parental vote 17.07.2022 Curriculum  
 
(4 years)
Ali Bright Parent Governor Governing Body 04.11.2019  Premises
Health & Safety
 
 
(4 years)

Bryony

Burcher-Lewis

Co-opted Parental vote  13.01.2020 Finance Vice Chair of Governing Body
 
(4 years)
Suzannah Caudle Parent Governor Parental vote  16.09.2019 Pupil Premium  
 
(4 years)
Rebecca Cosgrave Local Authority Governing Body 11.02.2023 SEND Co-chair of Governing Body
 
(4 years)
Rebecca Forrest Co-opted Governing Body 16.09.2019 Whole School Deputy Head
 
(4 years)
Amber Macdonald Co-opted Governing Body 27.10.2020 Parent and Community Co-chair of Governing Body
 
(4 years)
James McCauley Parent Governor Parental vote 07.05.2023 Safe Guarding  
 
(4 years)
Patrick Oaff Staff Governor Staff vote 24.04.2023 Teaching & Learning  
 
(4 years)
Louise Prywata Head Teacher School As post Whole School Head Teacher
Karen Venn-Dunn Parent Governor Parental vote 07.05.2023 Personnel  
 
(4 years)
Vacancy Parent Governor Parental vote      
 
 

 

Dates governors have stepped down:

Sophie Morton-Angel - 05/04/2019

Jon Moore - 13/01/2020

Ali Clayton - 25/03/2019

Chris Goulden - 11/02/2019

Ollie Garrett - 16/09/2019

Henry Tobin - 14/10/2019

Top